بهار اربعین گرفتن را دریابیم

در طول سال ما با نیت ها و حاجات قلبی که داریم می توانیم چله بگیریم اما بهارش این 40 شبی ست که در پیش داریم. یعنی از امشب « اوّل ذی القعده تا دهم ذیحجّه » یا همان روز عرفه

درسته که در ابتدا نیت میکنیم و برای خود یک یا چند سوره قرآن، ادعیه و یا ذکرهایی را 40 شب  می خوانیم، ولی درعین حال باید مراقب خیلی از اعمال دیگر خود نیز باشیم تا  نتایج و آثار این اعمال و نیات در  وجود  و زندگی مان متجلی شود. باید مواظب دهان باشیم که غذای بد و حرام واردش نشود؛ مواظب زبان باشیم که با آن گناهان زبانی انجام ندهد؛ مواظب گوش باشیم که هر آنچه که در دین از آن منع شده نشنود؛ مواظب چشم باشیم تا نگاه آلوده به گناه نداشته باشد. آنوقت است که خود به خود چشمه های درون می جوشد و آماده تهذیب و تزکیه نفس و روح می شود و انسان را به والاترین مقام ها می رساند.

این 40 روز که از اول ذیقعده شروع می شود به « اربعین کلیمی» معروف است، فرصت مناسبی است برای تهذیب نفس و خود سازی. چله گیری معنایش این نیست که انسان از جامعه جدا بشود، دست از کسب و کار و تحصیل بکشد و منزوی بشود و به خیال اربعین به جائی برسد! چله گیری آن است که انسان 40 روز مواظب قلب و مجاری ادراکی و تحریکی خود باشد. نه بر خلاف رضای حق چیزی بیندیشد، و نه بر خلاف رضای حق انگیزه ای داشته باشد! اگر بتواند در ظرف 40 روز این دو بخش اندیشه و انگیزه خود را رام بکند، بسیاری از مسائل برای او حل می شود.

در اصل این همان راه درونی است که  دین به ما آموخته و همه  اینها  ره آورد انبیا و اولیا الهی است.(برداشت مختصر و کوتاهی از سخنرانی آیت اله جوادی آملی)

 همه ما در دلهای خود حاجات و نیّاتی داریم که لزوم رسیدن به آن - فارغ از صلاح و مصلحت و حکمت خدای مهربان-، نیاز به  مقدماتی دارد که یکی از آنها همین دستورالعمل چله گرفتن است. به قول  عارفان و سالکان چیزی که 40 روز یا 40 مرتبه از  آن می گذرد خود به خود بر وجود و کائنات زندگی ما تاثیر گذار خواهد بود و در حقیقت این خاصیت مغز و روح و جسم آدمی است که وقتی در  هر چیزی 40 بار تمرین و ممارست داشته باشد ملکه وجودش خواهد شد.

اگر سری به خواص و فواید قرائت سوره های قرآن بزنیم می توانیم با توجه به نیت و خواسته ای  که داریم سوره یا سوره هایی را انتخاب کرده و  از امشب چله بگیریم، چرا که خواندن هر سوره برکات و آثار منحصر به خود دارد. در این میان ادعیه و ذکرهای دیگری نیز هست که به مدد آنها می توانیم خودسازی و تهذیب کنیم.

از همه دوستان التماس دعا دارم. در این شبها و روزهای عزیز برای همه خیر و خوبی طلب کنیم و برای گشایش کار یکدیگر دعاگو باشیم.

مریم- 6 شهریور 1393

خدایا به عزتت پناه آورده ام 

دستِ دلم را بگیر

من که از حال خود باخبرم بیشتر از هر کسی به خودسازی نیاز دارم. پس این مطلب و پست را  برای یادآوری خودم نوشتم تا برای انجامش متعهد شوم.

 آری خدای من

تو را بخشیده پنداشتم و گنه کار شدم

تو را وفادار دیدم و هر جا که رفتم بازگشتم

تو را گرم دیدم و در سردترین لحظه ها به سراغت آمدم

اما...

اما...

تو در من چه دیدی که به من وفادار ماندی..؟؟

/ 13 نظر / 70 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آسمان

ارزش یک دختر را خدایی میداند که او را در سنین کودکی برای عبادت برمیگزیند. پیامبری میداند که فرمود: دختر باقیات الصالحات است. امام صادق (ع) میداند که فرمود: پسران، نعمت‏ اند و دختران خوبى. خداوند، از نعمت ‏ها سؤال مى ‏کند و به خوبى‏ ها پاداش مى‏ دهد . ارزش دختر را خدایی میداند که هرکسی را لایق دیدن جسمش نکرد. ارزش دختر را خدایی میداند که به بهترین مخلوقش حضرت محمد (ص) دختری عطا کرد که هدایت یک جهان به عهده ی فرزندان اوست. " انا اعطیناک الکوثر " این عید رو به شما و دخترخانمای گلتون تبریک میگم

saheli

سلام ملتمس دعا خدا یار و یاور شما باشه [گل][گل]

زهرا

مریم عزیزم سلام[گل] نوشته هات همیشه برام زیباست ... مامانم زیاد چله میگرفت و منم ترغیب میکرد ... پستت خیلی قشنگه ..مگه میشه جایی اسمی از کلام خدا برده بشه و به دلم خواننده اش نشینه ؟ دوستت دارم مرسی بابت یادآوری قشنگت [گل]

پوریا

ممنون از شما خلاصه حرفم و نتیجه ای که گرفتم این بود که به خدا عشق بورز همین به وبلاگ جدیدم سر بزنید خوشحال میشم از تجربه های شما استفاده کنم http://theonlygod.persianblog.ir/

مریم

میلاد با سعادت حضرت معصومه مبارک. نوشتتو چند بار خوندم خیلی لایک داره

پریسا

خدایا به عزتت پناه آورده ام دست دلم رابگیر..

شاپرک

تا لحظه شکست به خدا ایمان داشته باش خواهی دید که ان لحظه هرگز نخواهد رسید....[گل]

شاپرک

سلام مریمی عزیزم...[قلب] چقدر زیبا نوشتی...[دست] عاشقتم برای یادآوری...[گل]

منصوره

التماس دعا [گل]