کتابهای مسافر

دنیای بچه ها دنیای  ژرف و عجیبیست... بچه‌ها معصوم و پاک و البته  زلالند... به همین دلیل برای همه دوست داشتنی و خواستنی‌اند.

دنیای بچه‌ها پر از حرف نگفته و قصه‌ شیرین است.  

دنیای  بچه‌ها سرشار از صداقت و احساس و عاری از تظاهر و فریب است.

از این روست که روان‌شناسان و کارشناسان کودک با نگاهی به  نقاشی‌ها و حتی خط‌خطی‌های آنها، می‌توانند عمق روح و روان این فرشته‌های کوچک  را رصد کرده و شخصیت‌شان را تحلیل کنند.

تصویر بالا نقاشی بهار(دختر 9 ساله ام) با موضوع "کتاب" می باشد که دیشب در دفترش کشید تا امروز به مدرسه ببرد. از بهار خواستم در مورد نقاش‌اش برایم توضیح بدهد. با لحن و صدای کودکانه‌اش گفت: من قطاری کشیدم که پر از "مسافران کتابه".  یک کتاب آشپزه، یک کتاب خانم آرایشگره، یک کتاب دانش آموزه، در یک واگن هم دو تا کتابه که با هم دوست هستند و حسابی خوش‌تیپ و خوشگل  کردند تا به سفر بروند. این قطار داره میره به سمت شهر کتاب چون خانم معلم اونجا منتظره. و بعد در مورد پل گفت: اولین چیزی که از مسافرت به شمال یادم میاد شکل این پل در راه دریاست، برای همین دوست دارم قطارم از روی این پل رد بشه تا به شهر کتاب برسه.

از نقاشی عکسی گرفتم و با خودم گفتم مسافران قطارِ بهار دقیقا همان چیزهاییست که یک دختربچه در دنیای خودش احساس نیاز میکند و با اینهاست که از زندگی لذت می‌بره. مثل غذاهای خوشمزه یا خاله بازی، مثل آراستگی و آرایشگری، مثل درس و مدرسه، مثل داشتن یک دوستِ همراه و همیشگی با لبخندی زیبا و دلنشین، مثل سفر و گردش و دریا...

مثل گرمای خورشید تابان  و آسمانی آبی ...

 مثل رد شدن از پُل خاطره ها و تداعی لحظات تماشای افق

دنیای رنگارنگ  و شاد بچه‌ها، زیباتر و با صفاتر از چرخش یک پروانه در باغچه‌ای پر از گلهای داودی و جعفری  و رز  و شمشاد و...  است.

  

مریم - پانزدهم دی ماه 1393

/ 136 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پویا

ﯾﮏ ﻓﺮﺻﺖ ﺭﺍ که ﺑﮕﺬﺍﺭﯼ ﺑﮕﺬﺭﺩ؛ " ﺍﯾﻦ ﺯﻣﺎﻥ " می شود " ﺁﻥ ﺯﻣﺎﻥ ...." می شود ﺑﺴﺎﻥ ﭼﺎﯼ ﯾﺦ ﮐﺮﺩﻩ ﯼ ﺭﻭﯼ ﻣﯿﺰ ﮐﻪ ﺑﺎ ﻋﺸﻖ ﺩﻡ ﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﯼ ﻭ ﯾﺎﺩﺕ ﺭﻓﺘﻪ ، ﺳﺮﺩ ﺷﺪﻩ ، ﺍﺯ ﺩﻫﺎﻥ ﺍﻓﺘﺎﺩﻩ .. ﻃﻌﻢ ﺗﻠﺦ ﻭ ﮔﺲ ﺷﺪﻩ ﺍﺵ ﺣﺎﻻ ﺑﺎ ﻫﯿﭻ ﻗﻨﺪ ﻭ ﺷﮑﻼﺗﯽ ﺑﻪ ﻣﺬﺍﻕ ﻫﯿﭻ ﻃﺒﻌﯽ ﺧﻮﺵ ﻧﻤﯽ ﺁﯾﺪ .. ﺧﻮﺭﺩﻩ نمی شود ﮐﻪ ﻧﻤﯽ ﺷﻮﺩ ، ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺮﯾﺰﯾﺶ ﺩﻭﺭ ... " ﻓﺮﺻﺖ " ﺭﺍ ﮐﻪ ﺑﮕﺬﺍﺭﯼ ﺑﮕﺬﺭﺩ می شود ﻣﺜﻞ ﺁﺏِ ﺗﻨﮓِ ﻣﺎﻫﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻭﻗﺘﺶ ﻋﻮﺽ ﻧﺸﻮﺩ ﺁﻧﻮﻗﺖ ﺩﯾﮕﺮ ﺁﻥ ﻣﺎﻫﯽ ﻫﻢ ، ﻣﺎﻫﯽ ﻧﻤﯽ ﺷﻮﺩ ... ﻗﺪﺭ_ ﻟﺤﻈﺎﺕ _ ﺭﺍ_ ﺑﺪﺍﻧیم حرفهای زیبا از انسانهایی ناب[گل]

علی

خیلی وقته که بروز نیستین

مریم

بهارتو واست نگه داره خدا واست :) چ نقاشی قشنگی

سيد

سلام با آرزوي شروع هفته اي سرشار از مهر و شادماني [گل]

صدای دوست

پرنـــده در صدای خوشش رنج و درد و ماتـــم نیست پرنده اهلِ شِکــوه و اهلِ گلایه و غــم نیست خوش به حالِ هوایش و خوش به حالِ دلش و خوش به حال پرنـــده که مثلِ آدم نیست "مجتبی کاشانی"

محمد

حسن باران این است که زمینی ست ولی آسمانی شده است و به امداد زمین می اید حسن باران این است که تبسم دارد گرد غبار از همه چیز از همه جا می گیرد حسن باران این است که مرا می برد از خویش به عشق و مرا برمی گرداند از عشق به خویش همه جا بر همه کس می بارد و تعلق دارد به جهانی از عشق

زهــــــــــره تک ستــــــــــاره

وقتی که او هست اجابت معنای سوره ناس می شوم آواز سحرگاه حنجره بلبل می شوم علت مستی شراب می شوم ابر می شوم دف می شوم همسایه ی دل با صفای دانه های انار می شوم خودش خوب می داند که در زمین منهای وجود او ساکن متروک ترین سیاره از کهکشان راه شیری می شوم !

hasti

گاه گاهی من به یادت غزلی میخوانم تا نگویی که دلم غافل از آن عهد و وفاست خوب رویان همه گر با دل من خوب شوند خوب من،با همه خوبان حساب تو جداست..

یک رهگذر

این بار گل سرخم در سیاره دوریی نیست اینبار گل سرخم در آغوش دستان توست...